Arjantinli gazeteciden Devlet Başkanı Milei’ye ‘hakaret’ davası

İran’ın İsrail’e hava saldırısının ardından “acil” koduyla kabinesini toplayan Milei’nin, İsrail’in Buenos Aires Büyükelçisi Eyal Sela’yı toplantıya davet etmesi ülkede tartışmalara yol açtı.

Arjantin’in ünlü gazetecilerinden Jorge Lanata, İsrailli Büyükelçi’nin kabine toplantısına davet edilmesini eleştirerek, “Milei’nin İsrail için endişelenmesini iyi buluyorum zira onun dış politikasıdır. Ancak iyi bulmadığım şey yabancı bir büyükelçinin ister İsrail’den olsun, isterse Belçika’dan olsun Arjantin’deki kabine toplantısına katılmasını doğru bulmuyorum.” ifadelerini kullandı.

Milei, Lanata’nın sözlerine yanıt olarak sosyal medya hesabından, “Jorgito yalan söyleme. Büyükelçi toplantıda İsrail’in resmi duruşunu anlattı ve sonra ayrıldı. Böylece resmi toplantımız başladı.” dedi.

“Başkanla mahkemede görüşeceğiz”

Lanata, Milei’nin sözlerini mahkemeye taşıyacağını belirterek, “Bu durumu avukatımla analiz edeceğiz, eğer bir sonuca varırsak, başkana iftira ve hakaretten dava açacağım. Hakaret etmeyi kendine adet edindi. Başkan’la mahkemede görüşeceğiz.” şeklinde konuştu.

Devlet Başkanlığını kazanmasından bu yana gazetecilerle sıklıkla karşı karşıya gelen Milei, Arjantin Gazetecilik Kuruluşları Derneği (ADEPA) ve Arjantin Gazetecilik Forumuna (FOPEA) yönelik “sert” ifadeler kullanmıştı.

Öte yandan İsrail’in Buenos Aires Büyükelçisi Sela, Milei’ye teşekkür ederek, “Arjantin, tarihin doğru tarafında durdu ve İran’ı açıkça kınadı.” değerlendirmesinde bulundu.

Devlet Başkanlığı Sözcüsü Manuel Adorni de basına yaptığı açıklamada, İsrail devletinin egemenliğini “en güçlü” şekilde savunduklarını ve İran’ın hava saldırısını kınadıklarını bildirdi.

İsrail Büyükelçisinin kabine toplantısına 14 Nisan’da davet edilmesi ülkedeki bir kesimce “abartılı” bulunmuş ve eleştirilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir