İsrail’in Refah’ı vurmasına Hamas’tan çok sert tepki

7 Ekim 2023’te Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın İsrail’e saldırısından sonra İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hükümetinin Filistin’de sivillere yönelik saldırıları devam ediyor. 

İsrail ordusu bugün Refah’ı vurarak uluslararası kamuoyunda infial yaratırken Hamas’tan bu konuya çok sert tepki geldi.

Hamas tarafından yapılan açıklama İsrail ordusunun Mısır ile Gazze Şeridi arasındaki geçişin Filistin tarafının kontrolünün ele geçirildiğini duyurmasından sonra geldi. 

Açıklamada İsrail’in Refah’a yaptığı saldırının ateşkes çabalarını baltalamayı amaçladığı belirtildi.

Gazze’deki hükümet, İsrail’in Refah Sınır Kapısı’nı kapatarak ve hastaneleri hizmet dışı bırakarak Gazze Şeridi’ndeki insani durumu daha da kötüleştirmeye çalıştığını belirtti.

“İsrail ordusunun, Filistin halkına karşı soykırım savaşının bir devamı olarak, Gazze’deki insani durumu iki kat kötüleştirme kararı aldığı” belirtilen açıklamada, İsrail’in bunu, daha çok kadın ve çocuk öldürerek, insani yardımların girişini engelleyerek, Refah ve Kerem Ebu Salim Sınır Kapılarını kapatarak, hastaneleri devre dışı bırakarak ve binlerce insanın sığındığı okulları hedef alarak yaptığı kaydedildi.

Refah kentinin doğusundaki durumun, “gerçek bir insani felaket” olarak tanımlandığı açıklamada, felaketin sadece Refah’ta değil Gazze Şeridi’nin tüm kentlerinde yaşandığına dikkat çekildi.

HAMAS ATEŞKESE ONAY VERMİŞTİ

Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Katar ve Mısır’a, Gazze Şeridi’nde ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini onayladığını bildirmişti.

Hamas’ın Katar ve Mısır tarafından iletilen “ateşkes önerilerine” onay verdiğini duyurmasının ardından İsrail Savaş Kabinesi, Refah’ta saldırılara devam kararı almıştı.

İsrail ordusu, 6 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, zorla yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Refah’ın doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılmasını istemiş, bu sabah Gazze’nin Refah bölgesine kara saldırısı başlatarak Mısır’la olan sınır kapısının Gazze tarafını ele geçirdiğini duyurmuştu.

BİNLERCE İNSAN ÖLDÜRÜLÜYOR

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 944’ü çocuk, 9 bin 849’u kadın olmak üzere 34 bin 735 Filistinli öldürüldü, 78 bin 108 kişi yaralandı.

Enkaz altında hala binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir